Goniec Warszawski z 30 sierpnia 1939

Pobierz PDF

Opis

Maski gazowe za 2 zł 30 gr do nabycia w aptekach

Maski przeciwgazowe C-2 ze względu na swa cenę, gdyż kosztują 17 zł, nie są dostępne dla wszystkich mieszkańców Warszawy. Dlatego też wypuszczono na rynek maski zastępcze z okularami w cenie 4.50 zł za sztukę, które w najbliższych dniach będą do nabycia w aptekach.
Poza tym w dalszym ciągu będą sprzedawane maseczki prowizoryczne w cenie 2.30 zł za sztukę.
Również projektuje się sprzedaż drobnoziarnistego węgla aktywowanego w paczkach półkilowych, dzięki czemu każdy będzie mógł mieć pewną ilość tego węgla przy sobie w kieszeni i w razie nagłym nasypać w czystą chusteczkę do nosa i, zasłoniwszy nos i usta, przejść przez chmurę gazową. Paczki węgla będą kosztowały kilka groszy.

Nie przywozić dzieci do miast przed ogłoszeniem nowego terminu roku szkolnego

Ministerstwo W.R.i O.P. ogłosiło już przed kilku dniami, iż termin rozpoczęcia roku szkolnego odracza się na czas ograniczony, zależny od rozwoju wypadków politycznych. Zdawałoby się, że logiczną konsekwencją tego odroczenia będzie przedłużenie pobytu młodzieży szkolnej na wakacjach, poza obrębem stolicy. Tymczasem w ostatnich dniach liczne zastępy rodziców zwożą dzieci do miasta, jak gdyby lekcje miały się zacząć normalnie.
W pociągach tłok, na szosach również – furmanki obładowane ciągną ku miastu, tarasując drogę o wiele ważniejszym transportom.
Nie jest to ani rozsądne, ani celowe, ani przemyślane przez rodziców. Nie trzeba uzasadniać, że obecne światowe napięcie polityczne, tak zwana „wojna nerwów”, przede wszystkim i najintensywniej daje się odczuć w stolicach państw. Jeżeli można oszczędzić młodzieży (tej, której wiek nie nadaje się do żadnej służby pomocniczej) tego okresu szarpiącego młode nerwy, to w pierwszym rzędzie obowiązkiem rodziców jest się o to zatroszczyć. Wyjątkowo piękna pogoda sama przez się stwarza doskonały pretekst do przedłużenia wakacyj i z tego należy skorzystać w jak najszerszym zakresie.
Nie trzeba być specem od zagadnień OPL, żeby się orientować, że rozproszenie ludności stłoczonej w wielkich skupiskach ludzkich jest jednym z czynników obrony. W pierwszym rzędzie dotyczy to oczywiście stolicy każdego państwa, gdzie z konieczności centralizują się wszystkie zagadnienia obronne całego kraju. […]

Licencja / źródło

Goniec Warszawski, R. 5, nr 241 z 30 sierpnia 1939

Plik podchodzi z e-kartki z dnia 30.08.1939