Warszawski Dziennik Narodowy 18 sierpnia 1939

Pobierz PDF

Opis

Rejestracja mężczyzn urodzonych w 1922 r.

Na murach miasta rozplakatowano obwieszczenie Zarządu Miejskiego w m. st. Warszawie o powszechnej rejestracji mężczyzn urodzonych w 1922 roku. Obowiązkowi rejestracji podlegają urodzeni w roku 1922, mieszkający stale w obrębie m. st. Warszawy, przebywający czasowo w Warszawie oraz niemający stałego miejsca zamieszkania w kraju, lub o ile stałe miejsce ich zamieszkania nie jest znane.
Rejestracja trwać będzie od 1 do 30 września rb.; wszyscy podlegający rejestracji obowiązani są zgłosić się w wydziale wojskowym Zarządu Miejskiego w Warszawie w terminach i w kolejności ustalonej w planie rejestracji i podanej w obwieszczeniu.
Winni niezgłoszenia się do rejestracji w oznaczonym terminie podlegać będą karze aresztu do 2 miesięcy i grzywny do 2.000 złotych.

Lustracja na Pradze
Opieczętowanie kilku sklepów

Starosta grodzki prasko-warszawski, przeprowadzając inspekcję, stwierdził, że niektóre sklepy spożywcze, paszteciarnie itd. nie posiadały na sprzedaż artykułów pierwszej potrzeby ze względu na mały zarobek na tych artykułach.
Starosta, wychodząc z założenia, iż teren praski przede wszystkim jest zamieszkały przez ludzi pracy i sklepy spożywcze winny obsługiwać przede wszystkim element robotniczy, zarządził przymusowe zamknięcie przez opieczętowanie tych sklepów, które nie posiadały artykułów pierwszej potrzeby, jak kiełbasy zwyczajnej, słoniny itd. Między innymi zostały zamknięte przez opieczętowanie sklepy Olimpii Kladys, Targowa 15 i Janiny Jadwigi Gratowskiej, Targowa 63, z powodu nieposiadania tzw. zwyczajnej kiełbasy w cenie złotych 2 za jeden kg, którą normalnie musiały posiadać.
Niezależnie od tego starosta zarządził ścisłą kontrolę ujawniania cen na artykułach pierwszej potrzeby, pociągając winnych nieujawniania cen do najsurowszej odpowiedzialności, aż do zamykania przedsiębiorstw włącznie.

Licencja / źródło

Warszawski Dziennik Narodowy, R. 5, 1939, nr 227B (18 sierpnia 1939) POLONA, wolna licencja (CC-BY - Uznanie autorstwa 3.0 Polska)

Plik podchodzi z e-kartki z dnia 18.08.1939